wtorek, 27 maja 2014


IX spotkanie (dodatkowe) - niespodzianka

     Trafiła nam się okazja zorganizowania spotkania z ciekawą osobą w pewien sposób związaną z morzem. 27 maja zaprosiliśmy do nas absolwentkę naszej szkoły, laureatkę ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ligę Morską "Młodzież na morzu". Pani Edyta Ludwig opowiedziała nam o morskim rejsie żaglowcem Marynarki Wojennej "Iskra", który był nagrodą w konkursie. Stwierdziła, że była to najciekawsza  przygoda w jej życiu. Dowiedzieliśmy się również o  historii budowy łodzi motorowej przez tatę pani Edyty, co było początkiem zainteresowań morzem. Chętnie wysłuchaliśmy ciekawostek związanych z żeglowaniem, marynarskich zwrotów, zwyczajów i przesądów. Pani Edyta zachęciła nas do zainteresowania się tematyką morską i żeglarską tym bardziej, że Liga Morska do dzisiaj organizuje ten konkurs. Kto wie, może w przyszłości ktoś z nas też spróbuje swoich sił w takim konkursie i popłynie przez wody Bałtyku...



 
 
Opis naszego projektu - "pytania projektowe"
  1. Dlaczego wybraliśmy ten temat ?
    Chcieliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym - stąd pomysł na grę planszową. Mamy różne zainteresowania: historyczne (wraki statków i samolotów, zatopiona broń), przyrodnicze (fauna i flora morska), ekologiczne (zanieczyszczenia morza). Lubimy grać w różne gry i przez zabawę chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o naszym morzu. Taka gra to sposób, aby zainteresować tematyką morską również innych uczniów.
  2.  Skąd czerpaliśmy informacje i materiały ?
    Z różnych źródeł: z Internetu, prezentacji, filmów, książek, encyklopedii, mapy, od rodziców, pani od przyrody. Wykorzystaliśmy różne gry planszowe (niektóre też związane z wodą), instrukcje do tych gier, materiały plastyczne, kawałki drewna do wystrugania pionków, a nawet opakowanie po pizzy.
  3. Czy praca nad projektem była trudna ?
    Czasem tak, czasem nie. Trudno było znaleźć niektóre informacje, ułożyć i wybrać pytania i zadania, a potem dopasować je do planszy- mapy morza. Udział w projekcie wymagał wysiłku i wytrwałości,  dogadania się oraz czasu, którego niekiedy brakowało. Dlatego efekt naszych działań w postaci gry, którą samodzielnie w całości wykonaliśmy jest dla nas dużym osiągnieciem i powodem do dumy.
  4. Jak radziliśmy sobie z problemami ?
    Prosiliśmy o pomoc rodziców, starszych kolegów, czasem nauczycieli, pomagaliśmy sobie nawzajem lub wspólnie siadaliśmy przed komputerami i szukaliśmy rozwiązań. Trudności staraliśmy się wspólnie pokonywać.
  5. Jak nam się pracowało w zespole ?
    Raczej dobrze, choć różnie bywało. Zdarzało się o czymś zapomnieć lub zdenerwować na kolegę, który czegoś nie przygotował. Jednak pilnowaliśmy się nawzajem i jak trzeba było pomagaliśmy sobie. Ogólnie współpraca dobrze się układała i dogadywaliśmy się. 
  6. Czego nauczyliśmy się podczas realizacji projektu ?
    Przede wszystkim tego, że praca nad czymkolwiek wymaga wysiłku, czasu i cierpliwości, a gdy pracujemy razem, to każdy powinien mieć swój wkład i starać się wywiązać z zadania. Nauczyliśmy się współpracować, a każdy wyniósł coś dla siebie i zwiększył swoją wiedzę.
  7. W jaki sposób realizacja projektu wpłynęła na zainteresowania tematyką morską ?                      
    Wcześniej niezbyt interesowaliśmy się  naszym morzem. Teraz chcielibyśmy dowiedzieć się więcej, bo to ciekawy temat i bardzo szeroki. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Na pewno dużo bardziej się orientujemy i potrafimy odpowiedzieć na wiele pytań związanych z Bałtykiem.
  8. Jak podzieliliśmy zadania?                                                                                      
    Każdy miał możliwość się wykazać i mógł wybrać sobie zadanie zgodnie z umiejętnościami i możliwościami: plastycy (plansza i pudełko), rzeźbiarze (pionki), komputerowcy (informacje, blog, prezentacja), mole książkowe (informacje, ilustracje), literaci (instrukcja) i fani gier (zasady gry). Każdy jednak musiał samodzielnie zebrać i opracować wiadomości na wybrany temat.
  9. Komu zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy ?
    Naszą grę pokazaliśmy gościowi, którego zaprosiliśmy na spotkanie, aby opowiedział o swojej morskiej przygodzie oraz pani bibliotekarce, której przekazaliśmy nasze dzieło, aby służyło innym uczniom. Na forum szkoły chcemy zaprezentować grę z okazji Dnia Samorządności.
                                                                                  
Prezentacja efektów realizowanego projektu 
 
 


wtorek, 6 maja 2014

VIII zajęcia

  Ostatnie spotkanie grupowe (30 kwietnia) i tyle do załatwienia ! Na szczęście wszystko się udało. Najpierw "wykończyliśmy" pudełko - opakowanie do naszej gry. Kredki, nożyczki, wycinanki poszły w ruch i razem stworzyliśmy "dzieło", które bardzo nam się podobało. Teraz już był komplet. Następnie omówiliśmy szczegóły związane z prezentacją komputerową (ostatnie fotki, slajdy). Później wspólnie odpowiadaliśmy na pytania dotyczące naszych działań potrzebne do opisu projektu. Dokonaliśmy oceny i samooceny. Podjęliśmy decyzję, że naszą grę zaprezentujemy na forum szkoły podczas zbliżającego się Dnia Samorządności, aby wszystkich uczniów zachęcić do "podróży po głębinach i wybrzeżach Bałtyku". Na koniec grę "Co kryje Bałtyk ?" przekazaliśmy uroczyście na ręce pani bibliotekarz - pedagog, aby wzbogaciła zbiory szkolnego kącika gier w bibliotece, a tym samym wiedzę o morzu naszych kolegów.




 
 

niedziela, 27 kwietnia 2014

VII zajęcia

  Wreszcie mieliśmy swoją grę ! Była plansza, pionki i instrukcja do gry. Rozpierała nas duma z dobrze wykonanego zadania i osiągniętego celu. Na spotkaniu 24 kwietnia zagraliśmy po raz pierwszy w autorską grę planszową o naszym morzu pod nazwą "Co kryje Bałtyk ?". Musieliśmy ją dobrze przetestować, gdyż będzie służyła naszym kolegom i koleżankom jako wyposażenie szkolnej biblioteki. Pani od przyrody na pewno chętnie ją wykorzysta na lekcjach. Będzie dobra również na lekcje wychowawcze. Graliśmy po cztery osoby dwukrotnie plus dodatkowa osoba do czytania pytań, zadań i odpowiedzi. Dzięki temu powtórzyliśmy i świetnie utrwaliliśmy sobie informacje, które wcześniej zdobyliśmy. Na zajęciach było naprawdę miło i wesoło. Pod koniec omówiliśmy jak zaprezentujemy nasze dzieło innym, jak ma wyglądać prezentacja komputerowa  i jak zrobić opakowanie naszej gry.
 
 
 
 
 

wtorek, 22 kwietnia 2014

VI zajęcia

    Na szóstym spotkaniu (16 kwietnia) ostro zabraliśmy się za wykonanie naszej gry. Podzieliliśmy się na dwie grupy zadaniowe: dziewczyny zajęły się planszą, a chłopaki instrukcją do gry. Najpierw jednak przeczytaliśmy sobie kilka różnych instrukcji. Kolorowanie, wycinanie i przyklejanie to robota dla dziewczyn, my chłopaki - wilki morskie zagłębialiśmy się w poszczególne rejony Morza Bałtyckiego i wyszukiwaliśmy odpowiedniego pytania i zadania z zestawu, który wcześniej opracowaliśmy. Co gdzie pasuje:
  • Czy morświny żyją w południowej części Bałtyku, czy też w rejonie Zatoki Botnickiej?
  • Gdzie można poławiać ryby słodkowodne?
  • Co z roślinnością morską?
  • Gdzie umieścić na planszy pytanie o wraki?
 Nie było to proste, wymagało pewnej strategii. Pomysłów mieliśmy wiele, koncepcja musiała być jedna. Pod koniec zajęć udało nam się opracować na brudno instrukcję i zrobić planszę. Do następnych zajęć mieliśmy to mieć gotowe.
                                               
                                                       



poniedziałek, 14 kwietnia 2014

V zajęcia


    Rozpoczynając piąte zajęcia (10 kwietnia) znaleźliśmy się na półmetku naszego projektu. Czy aby zdążymy zrealizować nasz plan ? Trochę się zaniepokoiliśmy. Na początku każdy przedstawił to, co przygotował na wybrany temat. Pewne informacje były już nam znane, inne zupełnie nowe, ciekawe (szczególnie o wrakach). W dalszej części sformułowaliśmy 10 pytań dotyczących bałtyckich głębin oraz 10 zadań do naszej gry. Wybraliśmy też mapę z Morzem Bałtyckim, która miała posłużyć do zrobienia planszy. Pionki chciał zrobić Karol z pomocą taty (z drewna). Ustaliliśmy szczegóły związane z planszą oraz co przygotujemy na następne spotkanie. Robiło się coraz goręcej.
 
  

sobota, 5 kwietnia 2014

IV zajęcia


  Czwarte spotkanie (3 kwietnia) poświeciliśmy w całości Bałtykowi. Trochę poczytaliśmy sobie o naszym morzu w domu, w szkole natomiast obejrzeliśmy projekcję filmu na YouTube i prezentację o głębinach Morza Bałtyckiego, nurkowaniu i "mieszkańcach Bałtyku". Potem podzieliliśmy między siebie zagadnienia dotyczące naszego tematu, które sobie wybraliśmy:
  • wraki zatopione w Bałtyku
  •  rośliny morskie
  • fauna Morza Bałtyckiego
  • złoża mineralne
  • zanieczyszczenia
  • muszle i bursztyny
Dalsza część zajęć odbywała się w pracowni komputerowej. Każdy miał swój temat do zgłębienia i przygotowanie skrótowo najważniejszych informacji na następne spotkanie.
                                                                                                                                                                                                                                                         
 
 

sobota, 29 marca 2014

III zajecia

    Trzecie zajęcia (27 marca) rozpoczęły się od przeglądu różnych gier planszowych. Zagraliśmy w "Hydrologa", "Ekologa" i grę o Unii Europejskiej, które udostępniła nam pani od przyrody. Gry okazały się bardzo wciągające i nawet się nie spostrzegliśmy, jak czas dobiegł końca. Naszą grę postanowiliśmy zatytułować "Co kryje Bałtyk ?", ponieważ właśnie głębiny morskie wydały nam się najbardziej interesujące. W domu mieliśmy poszukać informacji na ten temat.


 


sobota, 22 marca 2014

II zajęcia

   20 marca odbyły się drugie zajęcia "morskie". Wiedzieliśmy już na czym z grubsza rzecz polega, jednak wciąż był problem z wyborem tematu. Pomysł zrodził się w czasie oglądania mapy Morza Bałtyckiego. Gra planszowa - to było to ! Można się sporo nauczyć bawiąc jednocześnie. Czekało nas teraz dużo pracy. Musieliśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
  • Dla kogo będzie przeznaczona gra ?
  • Jakie treści będzie zawierała ? (zakres tematyczny)
  • Jak zrobić tę grę ?
  • Jak przydzielić zadania ?
  Planowanie naszych działań zajęło nam resztę czasu. Pojawiło się kilka propozycji różnych gier i pomysłów na naszą własną. Do następnych zajęć mieliśmy się zastanowić nad zakresem tematycznym, szczegółami technicznymi i nazwą naszej gry.
 
 


poniedziałek, 17 marca 2014

Rozpoczęcie projektu - I zajęcia


Jesteśmy grupą uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Barcinie w składzie:

·        Małgosia Konc

·        Monika Napierska

·        Daniel Pieknik

·        Natalia Suszczewicz

·        Karol Tworek

·      Justyna  Witkowska

·        Hubert Zefert

·        Krystian Zych


  13 marca 2014 r. rozpoczęliśmy zajęcia z edukacji morskiej „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”. Będziemy się spotykać po lekcjach przez kilka tygodni. W ramach tego  projektu czeka nas kilka atrakcji związanych z morzem i żeglarstwem. Pani M. Plutowska, nasza matematyczka, zaproponowała metodę projektu, która przybliży nam nasz Bałtyk i nie tylko… Na początku obejrzeliśmy prezentację i krótki film o Morzu Bałtyckim i zapoznaliśmy się ze wszystkimi szczegółami (tzw. o co chodzi) dotyczącymi projektu. Pani opowiedziała też o ubiegłorocznych grupach  i pokazała efekty prac starszych kolegów (opowieści o obozie żeglarskim już słyszeliśmy). Zapoznaliśmy się z tematami do wyboru. Z burzy mózgów wyłonił się  quiz  lub coś w tym stylu. Mamy to przemyśleć do następnego spotkania.